Na czym polega projektowanie form wtryskowych?

0 Comments

Produkcja części i formowanie tworzyw sztucznych z zastosowaniem technologii wtrysku wymaga użycia specjalnych gniazd formujących, które dzięki specjalnemu procesowi projektowania form wtryskowych gwarantują efektywne i równomierne wypełnienie płynnym tworzywem i tym samym wyprodukowanie tzw. wypraski ze 100% odwzorowaniem mikrostruktur wzorca.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania form wtryskowych?

Przystępując do projektowania form wtryskowych, ważne jest dopilnowanie konstrukcji gniazda odlewniczego. Od tego zależy wydajność produkcji, koszt wykonania i jakość wyrobu, trwałość i praca samej formy.

Podczas projektowania form wtryskowych wykorzystuje się różne zjawiska fizyczne jak reologia, termika, kinematyka. Pierwsze zjawisko wyjaśnia proces płynięcia i wypełniania formy przez płynne tworzywo. Kolejne tłumaczą wymianę ciepła zachodzącą podczas stygnięcia i chłodzenia formy oraz wyjęcie wypraski z gniazda odlewniczego. Dodatkowo należy — odpowiednio do materiału odlewanego, wybrać tworzywo na formę, grubość ścian czy chropowatość powierzchni.

Jakie są etapy projektowania form wtryskowych?

Proces projektowania form wtryskowych składa się z wielu etapów. Początek prac to przygotowanie koncepcji wyrobu i konstrukcji wypraski „zerowej”. Dopiero wtedy ruszają prace nad opracowaniem matrycy czy stempla wraz z korpusem formy i narzędzi do np. drążenia. Nieodzownym etapem projektowania form wtryskowych jest opracowanie dokumentacji technicznej oraz wygenerowanie kodów na obrabiarki i wykonanie właściwej formy z metalu.